İlk 7 ayda turist alışverişi% 70 arttı

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti NETUYGUNBİLET'da!

İlk 7 ayda turist alışverişi% 70 arttı

İlk 7 ayda turist alışverişi% 70 arttı
29 Ağustos 2019

Türkiye’yi ziyaret eden turistler, dünyanın 51 ülkesinde vergisiz alışveriş işlemlerini gerçekleştiren ve Türkiye'de faaliyet gösteren Global Blue’nun yaptığı ankete göre, bu yılın ilk yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre harcamalarını% 70 artırdı. Türkiye, 1996'dan beri 8.000'den fazla perakende satış noktasında ve 25 şehir içi iade ofislerinde ve sınır kapılarında geri ödeme noktalarında. Bu yılın ilk yedi ayında, hem Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçi sayısı hem de harcamaları geçen yıla göre arttı.

Çinli turistler, ülkedeki alışveriş işlemlerini geçen yılın aynı dönemine göre% 85 oranında artırarak ortalama harcama tutarında 5.000 TL'yi aştı.

Aynı dönemde ortalama harcamalar bakımından Katar 6.782 lira, ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 6.441 lira, Almanya ise 5.412 lira aldı.

Bu yılın ilk yedi ayında, İsrailli turistler geçen yılın aynı dönemine göre% 182 artışla öne çıkarken, Mısırlılar alışverişlerini% 161, Iraklıları% 138 ve Libyalıları% 124 artırdı.

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, Anadolu Ajansı'na (AA), bu yılın ilk yedi ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin, vergisiz işlemlerini tamamlayarak geçen yılın aynı dönemine göre alışverişlerini% 68 artırdığını söyledi.

Çinli turistlerin bu dönemde alışveriş işlemlerinde artışa öncülük ettiğini belirten Şeyhun, Çin alışverişlerinin toplam vergisiz toplam alışverişin% 22'sini oluşturduğunu ve geçen yıl ilk yedi aya göre% 85 büyüdüğünü belirtti.

Şeyhun, hem Çinli hem de Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerin lüks ürünlere daha fazla talep gösterdiğini belirtti. “Avrupalı ​​ziyaretçiler, maalesef, Türkiye'yi en azından organize perakendede alışveriş hedefi olarak görmüyor” diye devam etti. “Sadece Almanya ilk 15'e girdi. Bunun nedeni Alman pasaportu olan ve yaz aylarında ülkelerini ve akrabalarını ziyaret eden Türklerdir.”

İşlemlerde umut verici büyüme rakamları

Şeyhun, son yıllarda büyüme rakamlarının ortalama harcamalardan geldiğini belirtti. Şeyhun, "Öte yandan, bu yıl, aslında daha sağlıklı bir büyüme olan işlemlerde ümit verici büyüme rakamları var. Çünkü alışverişteki artışın sadece enflasyona değil, aynı zamanda yüksek turist sayısına de bağlı olduğunu gösteriyor." Dedi. Çinli ziyaretçi sayısındaki sürekli artışa işaret ediyor.

“Çin, geçtiğimiz yılın ilk yedi ayında toplam vergisiz alışverişin% 20'sini gerçekleştirirken, bu yıl% 85'lik bir büyüme ile% 22'ye ulaştı. Avrupa'daki vergisiz alımların% 40'ından fazlası Çinliler tarafından yapıldı Şeyhun, ayrıca lüks ve dünyaca ünlü markaları sıklıkla tercih ettiklerini söyledi. “Çinliler için ödeme sistemleri ve dijital cüzdanlar çok önemli. Türkiye'nin dijital ödeme sistemleri satış noktalarında arttıkça, Çin halkının harcaması kolaylaşacak. Ekim, Çinliler için önemli bir ay. Altın hafta boyunca beklenti Tüm perakende sektörünün yüksek olması gerekiyor. ” Şeyhun, Körfez alışverişlerinin toplam etkisinin bir miktar azaldığını ve geçtiğimiz yılın ilk yedi ayında Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve BAE'nin toplam satışların% 27'sini oluşturduğunu söyledi.