Optimal & Cheap İSTANBUL
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

İSTANBUL


İstanbul’u gez gez bitmez. İstanbul’da gezip görülecek o kadar çok yer var ki burada hepsini anlatmamız imkansız. Sizlere sayfalarımızda, İstanbul’da gezip görmeniz gereken yerler arasında başta gelen ve İstanbul’a gelip de görmeden ayrılmamanızı önerdiğimiz yerleri anlatacağız.İstanbul, özellikle Boğaziçi kıyıları ve Tarihi Yarımadasındaki muhteşem güzellikleri, tarihi eserleri, sarayları, müzeleri, park ve bahçeleri, modern, kozmopolit ve tarihi kent yaşamını birleştiren turistik ilçe ve semtleri ile ziyaretçilerini büyülüyor.


Şehrin kendine özgü silüeti, Roma, Bizans, Venedik ve Osmalılarıdan kalma tarihi eserler ile birlikte, aynı zamanda modernizmin simgesi gökdelenler ve modern yapılarla bezenmiş durumda. Özellikle Tarihi Yarımada ve Boğaziçi kıyıları, ziyaretçilerine çok sayıda gezilecek yer ve güzellikler sunuyor.


İstanbul’da Başlıca Gezilecek Yerler

Tarihi Yarımada

Tarihi yerleri gezip görmeyi sevenler için, yüzyıllar boyunca başta Mısır, Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış ve çok sayıda tarihi eser barındıran, deniz tarafında Haliç, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı ile, kara tarafında ise Bizanslılar dönemine ait, şehrin korunması amacıyla inşa edilmiş şehir surları ile çevrili olan ve günümüzde Fatih ilçesi sınırlarını kapsayan Tarihi Yarımada‘yı mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederiz

HAKKINDA


İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli şehri. Dünyanın 34. büyük ekonomiye sahip şehri, belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'nın en yüksek nüfusa sahip şehridir.


İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur.

İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul'un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.


Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, M.S. 330 - 395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395 - 1204 ile 1261 - 1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu, 1204 - 1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453 - 1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yaptı. Ayrıca, hilafetin Osmanlı Devleti'ne geçtiği 1517'den, kaldırıldığı 1924'e kadar, İstanbul İslamiyet'in de merkezi oldu.


Etimoloji İstanbul'a çağlar boyunca değişik adlar verilmiştir. Bu kent adları, kent tarihinin farklı dönemleriyle ile ilişkilidir. Bu adlar tarihsel sırayla, Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye ve bugünkü İstanbul adlarıdır.


Byzantion: Byzantion (Yunanca: Βυζάντιον, Latince: Byzantium), İstanbul’un bilinen ilk adıdır. M.Ö. 667'de Antik Yunanistan'daki Megara kent devleti'nden gelen Dorlu Yunanlı yerleşimciler bugünkü İstanbul üzerinde bir koloni kurdu ve yeni koloniye kralları Byzas veya Byzantas’ın (Yunanca: Βύζας veya Βύζαντας) şerefine Byzantion adını verdiler.


Byzantium, orijinal adı Byzantion olan antik kentin adının M.S. 1. yüzyıl’da, kenti Romalılar ele geçirince, onlar tarafından Latinceleştirilmiş halidir..