Optimal & Cheap İZMİR
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

İzmir

Ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir, Türkiye’de gezilip görülmesi gereken şehirlerin başında yerini alır. İzmir’in merkez bölgeleri gezi bakımından birçok noktaya sahip olduğu gibi merkez dışında da birçok bölgede gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bu nedenle İzmir gezilerinizde İzmir’e biraz vakit ayırmanız şehri tamamıyla tanımanız için daha doğru olacaktır.

İzmir Saat Kulesi

İzmir uçak bileti alarak şehre ulaşabilirsiniz. İzmir’de gezmeniz gereken yerlerin başında ise İzmir Saat Kulesi gelir. Konak Meydanında bulunan saat kulesi İzmirlilerin buluşma noktasıdır. Saat kulesi II.Abdülhamid’in tahta çıkışının yirmi beşinci yılı nedeni ile 1901 yılında İzmirlilerin Padişaha armağanıdır. Dört adet çeşmeye sahip olan saat kulesinin uzunluğu ise yirmi beş metredir. Kulede bulunan saat ise II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir ve günümüze kadar hiç durmadan çalışmıştır. 

Kemeraltı Çarşısı

Her şehirde bazı çarşılar vardır ki gezilmeden o şehrin terk edilmemesi gerekir. İzmir’de bulunan ve 200 yıl öncesinde Akdeniz’in mücevheri olarak adlandırılan Kemeraltı Çarşı’da bu çarşılardan biridir. Bu bölge İzmir’in tarihinin bir resmi gibi insanların karşısına çıkmaktadır. Hamamlar, camiler, eski İzmir evleri burayı kendine özgü bir havasa sokuyor. Kemeraltı Çarşı’nın içerisinde şehrin en eski oteli olan Yeni Şükran Oteli, Milli Kütüphane, Devlet ve Opera Balesi bulunmaktadır. Ayrıca çarşıda antika dükkanları, plakçılar bulunmaktadır. 

Agora

İzmir eski tarihini görmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerden biridir Agora. Milattan önce 4.yüzyılda kurulan bu antik şehir Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Ticaret yapılan bir yer olmasının yanı sıra politik toplantıların yapıldığı bir şekilde olma özelliği de taşır. Şehir 1927 yılından keşfedilmiştir. Bunun nedeni ise şehrin toprak altına gömülü olmasıdır. Yapılan kazılar neticesinde şehir ortaya çıkmış ve birçok değerli eser meydanda kendini göstermiştir. Her gün ziyaretçilere açılmaktadır.

Kadifekale

İzmir’i izlemek isteyenlerin mükemmel bir manzaraya sahip olan Kadifekale’ye gitmeleri gerekir. Şehir milattan önce 4.yüzyılda kurulmuştur. Şehri kuran ise Büyük İskender’dir. Şehir kurulduktan sonra zamanında Efes ve İskenderiye gibi büyük şehirler ile yarışacak derecede önemli ve büyük bir hale gelmiştir. Günümüzde tepenin çevresinde modern yapılar bulunsa da döneme ait surlar hala bulunmaktadır.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

Radyo ve Demokrasi Müzesi çok büyük olmasa da İzmir ziyaretlerinizde kesin görmeniz gereken yerler arasındadır. Müze kategorisinde Avrupa’nın en iyi on altıncı müzesi olma özelliği taşımaktadır. Müzede birçok eski radyoları görebileceğiniz gibi siyasi olarak da bazı ses kayıtları ve farklı tarihi eserleri de inceleyebilirsiniz.

İzmir Kordon Boyu

İzmir uçak bileti alarak şehri ziyaret ettiğinizde en çok duyduğunuz yerlerden biri olan İzmir Kordon Boyu ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Sahil şeridi olan ve Kordon olarak anılan bu alanda keyifli geziler yapabilirsiniz. Birçok yeme içme mekanı bulabileceğiniz gibi kültürel geziler yapabilir ve denizin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. İzmir’i en iyi yansıtan yerlerden biri olması ile adeta şehrin bir sembolü haline gelmiştir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Gezilerinizde hayvanat bahçesi gezmek istediğinizde İzmir Doğal Yaşam Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçelerinden biri olması ile oldukça değerli bir yere sahiptir. 1500 yaban hayvanı bulunmaktadır ve toplamda 130 tür bulunur. 425 bin metrekarelik alana sahip olan park oldukça geniş bir yere kurulmuştur. Özellikle çocuklarınız ile birlikte mükemmel vakit geçirmek için tercih etmeniz gereken yerler arasındadır. Parkta aynı zamanda 250 farklı bitki türüne rastlayabileceğiniz gibi parkta üç bine yakın ağaç bulunmaktadır.

İzmir Hakkında

İzmir ülkemizin üçüncü büyük şehir olmasının yanı sıra ekonomik olarak da önemli bir yere sahiptir. Özellikle deniz ticareti açısından ülkemizde önemli limanlara sahiptir. Diğer bir yandan dünyaca ünlü olan birçok fuara ev sahipliği yapmaktadır. Fuarlar ile sürekli olarak yoğunluk yaşayan şehir ticari faaliyetlerin sürekliliğinin görüldüğü bir yerdir. Ticaret olarak ülkemize büyük katkıları vardır. Gıda, rafineri fabrikalarının yanı sıra sanayi bakımından da gelişmiştir. 

Şehirde 4 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Ege Denizi’nde bulunan şehirler arasında ise Atina’dan sonra en kalabalık şehir olma özelliği taşır. İzmir büyük şehir olsa da şehirde yaşanılan sakin hayat ile kendinden söz ettirir. Genel olarak büyük şehirlerde sürekli kalabalık ortamlar ve yoğun trafiklerden söz edilir. Ancak İzmir ülkemizin üçüncü büyük şehri olmasına rağmen daha rahat bir yaşantının sürdüğü bir şehirdir. 

İzmir ekonomik olarak önemli bir şehrimiz olmasının yanı sıra tarihi açıdan da oldukça önemli bir geçmişe sahiptir. Ülkemizde bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği taşır. Roma İmparatorluğu, Bizans gibi devletlerin varlığının yanı sıra eski uyarlıklarda şehirde varlıklarını göstermiştir. Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyeti sonrasında günümüze kadar bir Türk şehri olmuştur. 

Farklı bir çok medeniyetin İzmir’de varlık göstermesi yörenin mutfağını da zenginleştirmiştir. Türk, Arnavut, Levanten gibi mutfaklar İzmir’de görülmektedir. Özellikle iklimin elverişli olması ile kaliteli zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aynı zamanda zeytin yağıda şehirde üretilmektedir. Patlıcan böreği, katmer gibi yöreye özgü yemekler kesinlikle denenmelidir.