Optimal & Cheap Mardin Net Uygun Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Mardin'de Gezilecek Yerler

Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda gelen Mardin bir kültür beşiğidir. Tarihi eserler bakımından oldukça geniş bir listeye sahip olan şehirde camiler, türbeler, manastırlar, kiliseler ve  daha birçok yapı bulunmaktadır. Mardin’i tamamen gezmek ve şehrin atmosferini yaşamak için üç veya dört günlük bir gezi planlamanız gerekir.

Mardin Kalesi

Mardin’de gezmeniz gereken yerlerden birisi Mardin Kalesi’dir. Ülkemizde en eski kalelerden biri olma özelliği taşımaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde kalenin bin altı yüz yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülse de tam olarak kimin tarafından yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Kale Hamdaniler tarafından tekrar inşa edilmiştir. Hamdanilerin gerçekleştirdiği bu inşa ise onuncu yüzyıla dayanmaktadır. Kale doğal kayaların üzerine yapılan inşa ile oluşmuştur. Diğer taraftan konumu ile muhteşem bir manzaraya sahip olan kaleye ayrıca Kartal Kalesi’de denmektedir. Kale birçok uygarlığa ev sahipliği de yapmıştır. Sümerler, Persler, Roma, Bizans ve Selçuklu’dan sonra Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Mardin’i farklı bir açıdan izlemek isteyenler kaleyi kesinlikle ziyaret etmelidir.

Deyrulzafaran Manastırı

Süryaniler tarafından kurulan Deyrulzafaran Manastırı, günümüzde Süryanilerin değerli kıldığı en eski yapılardan biridir. Günümüzde hala dini bir okul olarak bu manastır kullanılmaktadır. Manastır girişinde bazı heykeller bulunmaktadır. Bu heykeller Süryani patriklerinin heykelleridir. Diğer taraftan manastırda yine Süryani patriklerine ait olan elli iki mezar bulunmaktadır. Bilinene göre bu bölgede safran çiçekleri bulunurmuş ve manastırın inşa çalışmalarında gerçekleştirilen harçlara renk vermesi için bu çiçekler kullanılmıştır. Manastırın adı ise safran çiçeklerinden geldiği bilinmektedir. 

Zinciriye Medresesi

1385 yılında Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa tarafından inşa ettirilen Zinciriye Medresesi, Mardin Kalesi’nin hemen alt bölgesinde bulunmaktadır. Günümüze kadar gelmiş olan bu medrese tarihsel olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. İki kattan oluşan medresede cami, avlu ve türbe yer almaktadır. Konumu itibari ile birçok noktadan dilimli kubbeleri görülmekte ve insanların dikkatini çekmektedir. Zamanında rasathane olarak kullanılmış bu medrese Mardin uçak bileti alarak geldiğiniz şehirde kesinlikle gezmeniz gereken yerlerden biridir. Ancak medreseye direk bir toplu taşıma güzergahı bulunmamaktadır. Bu nedenle taksi ile ulaşım veya araç kiralama ile ulaşım gerçekleşebilmektedir.

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi yapımı uzun süren yapılardan biridir. İlk olarak on ikinci yüzyılda Artuklular tarafından inşasına başlanmıştır. Yapımı ise on beşinci yüzyılda bitmiştir. Bu dönemde yapının inşasını bitiren ise Akkoyunlu Sultan Kasım’dır. Oda kapılarında tıp ile ilgili amblemler görülmektedir. Medrese dini eğitim verdiği gibi aynı zamanda tıbbi eğitimlerde vermekteydi. Tarihi bakımdan çok önemli olan medrese mimarisi ve kesme taşları ile çok değerlidir. Mardin’de yapacağınız gezilerde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir.

Mardin Ulu Camii

Cami-i Kebir olarak bilinen Mardin Ulu Camii şehrin simgesi haline gelmiştir. Cami aynı zamanda Mardin’in en eski camisi olma özelliği taşımaktadır. Artuklu Devleti zamanında yapılan cami döneme ait en önemli mimari yapı olarak da karşımıza çıkmaktadır. 1176 yıllarına dayanan tarihi ile önem kazanan cami 2.Kutbüddin İlgazi tarafından inşa edilmiştir. Cami ilk zamanlarında iki minareye sahipti. Ancak günümüze kadar sadece 1 minare ayakta durmayı başarabilmiştir. Diğer minarenin yıkılma nedeni ise bilinmemektedir. 2010 yılında gerçekleştirilen restore çalışmaları sonrasında cami günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Süryanilerin söylemlerine göre ise caminin yerinde önceden bir kilisenin bulunduğu ve kilisenin camiye çevrilmesi sonucu oraya çıkmasıdır.

Mardin Müzesi

Mardin Müzesi ilk olarak 1895 yılında Süryani Katolik Patrikhanesi olarak kullanılmıştır. Askeri üs ve karakol olarak kullanılan bu yapı aynı zamanda dini eğitimlerin verildiği ve sağlık hizmetlerinin verildiği bir yerdir. Yapılan bazı restorasyon çalışmaları sonrasında 1995 yılında ise Mardin Müzesi haline getirilmiş ve günümüzde müze görevini görmektedir. Mardin’in kültürel zenginliğinin yansıtıldığı müzede arkeolojik eserlerin bulunduğu gibi etnografik eserlerde sergilenmektedir. Persler, Osmanlı, Bizans, Roma gibi birçok uygarlığa ait eserler müzede sergilenmektedir.

İstanbul - Mardin Uçak Bileti

Mardin Uçak Bileti

Mardin uçak bileti alarak sizlerde şehri ziyaret edebilirsiniz. Uçak bileti almak içinse sizin için sunduğumuz uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. En uygun uçak bileti almak için yapacağınız arama sonuçlarında havayolu şirketlerinin gerçekleştirmiş olduğu uçak seferleri sizlere sunulmaktadır. 

Seyahatiniz için uygun olarak uçak seferini seçerek güvenli online ödeme işlemi sonrasında uçak biletinizi hemen alabilirsiniz. Mardin uçak bileti işlemlerinizi üyeliğiniz üzerinden her zaman online olarak gerçekleştirerek seyahat planlamalarınızı daha kolay yapabilirsiniz. Ayrıca üyeliğiniz sayesinde en uygun uçak bileti kampanyalarından ve promosyonlarından haberdar olarak daha uygun fiyatlar ile uçak bileti almanın keyfini sürebilirsiniz.

İstanbul Uçak Bileti

Ülkemizde hava taşımacılığının en sık yaşandığı yer İstanbul’dur. İstanbul uçak bileti bulmak her ilimizden mümkündür. Özellikle yurtdışı seyahatlerinde diğer şehirlerden yapılacak olan uçuşlarda genel olarak İstanbul aktarma merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle hava ulaşımı bakımından yoğun bir şehrimizdir. Hem yurtdışı hem de yurtiçi uçuşlarının yanı sıra aktarmalarında gerçekleşmesi şehri ulaşım bakımından merkez bir şehir olmasına neden olmuştur. 

Günümüzde Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı şehirde havayolları uçuşları için hizmet vermektedir. Uçak bileti almak için uçak bileti sorgulama ekranımızı kullanabilirsiniz. Şehir seçeneklerini seçtikten sonra tarih belirlemeniz yeterlidir. Sizlere belirlediğini tarihlerdeki uçuş bilgileri sunulacaktır. Aynı zamanda gidiş dönüş biletlerinizi aynı ekrandan alabilirsiniz. En uygun uçak bileti almak içinse kampanyaları takip edebilir veya biletlerinizi uçuş zamanından daha önce alarak daha uygun fiyatlara uçak bileti alabilirsiniz. Böylelikle şehre ulaşımınız hem hızlı hem de daha ekonomik olacaktır.

Mardin'de Ulaşım

Mardin’e ulaşım gerçekleştirmek isteyenler özel araçları ve otobüs seferleri ile karayolunu tercih edebilirler. Karayolu ile ulaşım saatleri ise çıkış noktasına göre değişmektedir. Aynı zamanda Mardin’e tren yolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Bu seçeneklerin yanı sıra hızlı bir ulaşım için havayolları tercih edilebilir.

Mardin uçak bileti seferleri İstanbul, İzmir ve Ankara şehirlerinden direk uçuşlar ile mümkündür. Diğer şehirlerden Mardin’e uçak bileti alarak ulaşım sağlamak isteyenler ise aktarmalı uçuşlardan faydalanabilirler. Böylelikle kısa süreler içerisinde Mardin’e ulaşım sağlanabilir. Mardin Havalimanı şehir merkezine yirmi kilometre uzaklıktadır. Havalimanına ulaştıktan sonra toplu taşıma araçları, taksi ve araç kiralama seçenekleri ile şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Sizlerde Mardin’e ulaşım seçeneklerinden kendinize uygun olanı seçerek kültürel zenginliğe sahip olan Mardin’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul'da Ulaşım

Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul’a ulaşım ise farklı seçenekler ile karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin her şehrinden İstanbul’a otobüs seferleri ile ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda tren ulaşımı da mümkündür. Özellikle İstanbul Ankara arası hızlı tren ile ulaşım sağlanabilir. Bu ulaşım seçenekleri şehre göre uzun süreler ile gerçekleşmektedir. İstanbul’a daha rahat koşullarda ve daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak içinse uçak bileti alabilirsiniz.

İstanbul’a her şehirden havayolu ile ulaşım oldukça kolay ve direk uçuşlar oldukça çoktur. Bu nedenle uçak bileti alarak hem uygun fiyatlara hem de daha hızlı bir şekilde şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’da iki havalimanı bulunmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanı Pendik’te bulunmaktadır. AnadoluJetTHY, Onur Air ve Pegasus’un aktarma merkezidir. Diğer havalimanı ise Arnavutköy’de bulunan ve yeni açılan İstanbul Havalimanıdır. Her iki havalimanı da şehre ulaşım için tercih edilebilir.